آموزش زبان انگلیسی

Overlearning چیست؟

  

 کتابهای آموزش زبان انگلیسی 2

 

     در بخش اول راجع به کتابهای آموزش زبان انگلیسی صحبت کردیم و قرار شد در این بخش راجع به Overlearning  صحبت کنیم.

    با یک مثال این موضوع رو باز میکنیم. فکر کنم Overlearning  رو هممون در یادگیری دوچرخه سواری انجام دادیم. من وقتی 5 یا 6 سالم بود برای اولین بار سوار دوچرخه شدم ، اولش یادمه که خیلی سخت بود، دو تا چرخ کمکی داشت اون دو چرخه که به کنارهای چرخ عقب وصل میشد، با اون کمکی ها شروع کردم و تو اتاق خونمون که حدودا 12 متر بود مدام میچرخیدم، بعد از چند وقت کمکی ها رو باز کردیم و خیلی سخت شد یهو همه چی ، اصلا نمیشد کنترل کرد دو چرخه رو ، کلی زمین خوردم و آرنج هام و زانو هام زخم شدن خلاصه بعد از چند هفته یاد گرفتم که دور همون اطاق 15-10 دور بچرخم، بدون اینکه بیافتم. کم کم جرات اینو پیدا کردم که برم بیرون از خونه ( زیاد شجاع نبودم تو دوچرخه سواری و همچنین سخت بود یادگیریه دو چرخه سواری برام). از خونه رفتم بیرون و همون روز اول با یه ماشین پارک شده تصادف کردم اما بعد از چند روز دوباره بیرون رفتم و باز هم دو چرخه سواری کردم. تا چند سال اون دوچرخه رو داشتم و هرازگاهی سوارش میشدم و میرفتم بیرون تا اینکه کم کم اون دوچرخه برام کوچیک شد و دیگه دو چرخه سواری نکردم تا اینکه پارسال رفتیم پیست دوچرخه سواری و من بدون اینکه زمین بخورم، سوار دو چرخه شدم و حدود 2 ساعت دوچرخه سواری کردم. و این موضوع برای همه صادقه، شما هم دوچرخه سواری یادتون نمیره، رانندگی یادتون نمیره اگه یادش گرفته باشین. خیلیا هستن برای گواهینامه گرفتن میرن آموزشگاه رانندگی و بعد از قبول شدن تو امتحان شهری دیگه پشت فرمون نمیشینند، یعنی کلا با 20 ساعت آموزش و یک یا چند جلسه امتحان شهری گواهینامه رو میگیرند، اگر یک سال رانندگی نکنن ، به هیچ وجه نمیتونن بعد از یک سال براحتی رانندگی کنن. اما هستند کسانی که از 14-13 سالگی میشینند پشت فرمون بعد تو 18 سالگی گواهینامه میگیرند و باز هم بعدش رانندگی میکنند، حالا اگر این دسته از آدمها 10 سال هم رانندگی نکنن، باز رانندگی یادشون نمیره. این Overlearning  هست. شاید یادگیری دوچرخه سواری یا رانندگی بیشتر از 30 ساعت یا 40 ساعت طول نکشه، اما اون چند سالی که ما از این مهارتمون استفاده کردیم باعث شده این مهارت تبدیل به چیزی بشه که هیچوقت از یادمون نره و تبدیل بشه به یه حس کاملا طبیعی. انگار نه انگار که میخوایم کار جدیدی یا عجیبی انجام بدیم. اولین بار که رانندگی کردید رو یادتون هست؟ اوه ، اوه،  کلاچ اینه، دنده یک اینجاس ، ترمز دستی یادم نره، آینه ها رو دیگه چجوری نگاه کنم؟ آینه رو نگاه کنم جلوم چی میشه ، همینطوری دارید میرید میبینید دارید با دنده یک حرکت میکنید و دور موتور ماشین داره از 7500 رد میشه که میزنید دنده 2. اما الان دیگه رانندگی براتون شده مثل راه رفتن، اصلا به هیچ کدوم ازین موضوعات فکر نمیکنید. سوار ماشین میشید و حرکت میکنید. اینجا هم Overlearning  اتفاق افتاده.  یادگیری و دوباره یادگیری و تکرار همون مراحل باعث این Overlearning  میشه. ( برای اینکه مثل شوماخر بشید باید چیزای جدیدی یاد بگیرید اما همون رانندگی معمولی کار 99 % مردم رو راه میندازه، مشکل اینه که دو بحث  یادگیری زبان ، زبان آموزان قبل اینکه رانندگی معمولی رو یاد بگیرند میخوان شوماخر بشن).

 

                   کتابهای آموزش زبان انگلیسی

 

        حالا این موضوع چه ربطی به زبان انگلیسی داره؟

 

      خوب بذارید از آخر بریم به اول. اینجوری راحت تره چون همه سعی میکنن به ترتیب جلو برن بدون اینکه بدونن واقعا چی میخوان. خوب هدف از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟ برای بیشتر از 90 % از زبان آموزها اینه که بتونند زبان انگلیسی رو یاد بگیرند تا بتونن ازش استفاده کنند، کتاب انگلیسی بخونند ( کتابهای رایج و نه کتاب شکسپیر رو)، بتونن با انگلیسی زبان ها صحبت کنند، ( با آدمهای معمولی، و نه کسانی که کتابهای ادبی انگلیسی مینویسنند و یا این مدل کتابهارو نقد میکنند) بتونن فیلم ببینند و متوجه بشند ( فیلمهای معمولی نه نمایشنامه های عجیب و غریب رو)، بتونن به انگلیسی حرف بزنند و بنویسند ( در سطحی قابل قبول که مردم متوجه بشوند، نه در حد اساتید دانشگاه) و انجام دادن اینکارها خیلی راحت تر از اونیه که فکر میکنید و خیلی شیرین تره. اما زبان آموزان میخوان دایما مطالب جدیدی یاد بگیرند، کلمات عجیب غریبی رو حفظ کنند که حتی انگلیسی زبان ها بلد نیستند و ازشون استفاده نمی کنند.

 

                   کتابهای آموزش زبان انگلیسی

 

     کتابهای آموزشی زبان انگلیسی هم با سرعت نسبتا زیادی پیش میرن به طوری که قبل ازینکه زبان آموزان مثلا Simple past  رو یاد بگیرند، بحث Present Perfect  رو آموزش میدن. بعد خیلی زود سراغ Past Perfect میرن و یک ذهنیتی دارند که باید در هر درس یک نکته ی گرامری جدید یاد بدن، یا یک لیست جدیدی از لغات یاد بدهند و کمتر به مقوله ی یادگیری زبان آموزها توجه میشه. بارها و بارها در این چند سالی که تدریس میکنم با زبان آموزانی مواجه شدم که میان میگن ما تا کتاب مثلا Passages 2 خوندیم اما بعدش 2 یا 3 سال زبان نخوندیم و حالا هیچی از زبان یادمون نیست و باید از چندین ترم قبل تر دوباره شروع کنم. اگر ما Overlearning  داشته باشیم، هرگز این اتفاق نمیافته.

 

      حالا چطور میتونیم Overlearning داشته باشیم؟ در مقاله ی بعدی به طور کامل راجع به این موضوع با هم صحبت خواهیم کرد فقط تا اون موقع بدونید که دانلود کتابهای آموزشی به هیچ وجه Overlearning نیست.  

 


 
 


 
 


 
 


 
 

خوانندگان ارسال نظر در

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما با تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود
شرایط و وضعیت.

مردم در این گفتگو

تماس با ما

 

ایمیل : این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید                   همراه :09360320088   
   آموزش زبان انگلیسی09360320088