بهترین روش یادگیری گرامر زبان انگلیسی

 

بهترین روش یادگیری گرامر

به نظرم بهترین کار اینه که با یک مثال شروع کنیم. فرض کنید میخوایم یاد بگیریم که چطوری فوتبال بازی کنیم. 2 تا راه داریم برای یادگیری. راه اول اینه که بریم یک کلاس ثبت نام کنیم و یک مدرس فوتبال بیاد کل قوانین فوتبال رو برامون توضیح بده. مثلا فوتبال از کلمات فوت و بال تشکیل شده، فوت یعنی پا و بال یعنی توپ . پس تو این بازی باید فقط با پا به توپ ضربه بزنید اگه با دست به توپ بزنید خطا میشه اما استثناء داریم ، اگه توپ از زمین بیرون بره میشه با دست پرتش کرد اما موقع پرتاب باید حواست باشه پاهات نیاد تو زمین که بازم خطا میشه، اگه دروازه بان هم باشی میتونی توپ رو با دست بگیری اما اگه از محوطه ی جریمه ( اینم باید توضیح بده) خارج بشی بازم خطاست. ( دیدید چقدر سخت شد این قوانین ساده که تقریبا هممون بلدیم؟)

روش دومی هم هست. اینه که بریم تو کوچه با بچه ها فوتبال بازی کنیم، یا بشینیم یکم اول فوتبال بازی کردن دیگران و ببینیم، مثلا تو تلویزیون یا حتی با کامپیوتر بازی کنیم. (مهم اینه که با فوتبال واقعی در ارتباط باشیم).

اگه از روش دوم استفاده کنیم ممکنه چند بار خطا کنیم، ممکنه از دوستامون بپرسیم "آفساید چیه؟" و اگه برامون توضیح بدن، دیگه یادمون نمیره ، چون داریم ازون قوانین استفاده میکنیم ( نه اینکه الان یاد بگیریم، حفظ کنیم تا شاید یه روزی بخوایم ازش استفاده کنیم).

گرامر هم در واقع قوانین بازی هر زبانی هست و هر زبانی در واقع یک بازی جدید هست. همه ی آدمهایی که زبان انگلیسی رو بدرستی استفاده میکنند ، ازین قوانین هم بدرستی استفاده میکنن. اگر ما هیچ کدوم ازین قوانین رو ندونیم طبیعتا نمیتونیم بازی کنیم. اما میتونیم بازی کردن اونا رو نگاه کنیم ، میتونیم بفهمیم مثلا در فوتبال همه با پاهاشون بازی میکنن ، اما قوانین سخت تر و پیچیده تر و نمیشه صرفا با نگاه کردن فهمید باید رفت و بازی کرد.

حالا بهترین روش یادگیری گرامر زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری چیست؟ میتونید راحت شروع به بازی کردن کنید، کتابهای ساده ی انگلیسی بخونید و ببینید که قوانین چطور استفاده میشن، از قوانینی که  یاد میگیرید استفاده کنید و حواستون به قوانین جدید باشه. مطمئنا خطا خواهید کرد، اشتباه خواهید داشت اما کم کم همه چیزو یاد میگیرید. همینطور که قوانین زبان فارسی رو یاد گرفتید. مطمئنم که وقتی بچه بودید، کسی بهتون قوانین زبان فارسی رو آموزش نداد، اما شما یاد گرفتید چطور حرف بزنید و وارد بازی بشید. اما کم کم که سطحتون بالا تر بره قوانین بازی هم پیچیده تر میشه، بیشتر این بازی شبیه شطرنج میشه که نمیشه با نگاه کردن یا حتی با بازی کردن فهمید که چی شد یهو مات شدم. اونوقت باید سوال پرسید یا از یک مربی خوب راهنمایی گرفت یا کتابی خوند تا حرفه ای تر شد. (جالبه که در زبان فارسی هم همینطور است. وقتی به نکات سخت برسیم جوابی برای سوالات سخت نداریم.)

حالا باید چجوری قوانین گرامر رو یاد گرفت؟

  • یک نگاه اجمالی به قوانین گرامر بندازید و بعد یک عالم کتاب انگلیسی بخونید. هر وقت که شما در حال خواندن یه کتاب انگلیسی هستید و یا در حال گوش دادن به انگلیسی هستید، در واقع دارید نمونه های درست قوانین گرامر رو وارد سیستم ذهن خودتون میکنید که باعث میشه بصورت ناخودآگاه در نوشتن و صحبت کردن بهتر بشید و قوانین رو بدرستی پیاده سازی کنید. چند روز پیش کتابی از برایان تریسی میخوندم که نوشته بود "یادگیری رو میشه به دانه ی یک گیاه تشبیه کرد" حالا در مورد یادگیری گرامر زبان انگلیسی به این صورت که وقتی ما برای اولین بارمتوجه میشیم که مثلا همچین قانون گرامری وجود داره، ما اون دانه رو در زمین میگذاریم ، اما اون دانه نه ریشه داره و نه بدنه و ساقه. اگه کاری نکنیم که کمکش کنیم تا ریشه بگیره و رشد کنه سریع از بین میره. حالا ما با اون نگاه اجمالی به قوانین گرامر دانه رو در زمین میکاریم و بعد با خواندن کتابهای انگلیسی و گوش دادن به انگلیسی به اون دانه کمک میکنیم که ریشه و شاخ و برگ بگیره J.
  • کار دومی که میتونید انجام بدید اینه که اگر با قسمت خاصی از گرامر مشکل دارید، روی اون مشکل وقت بذارید و رفعش کنید ( این قسمت برای زبان آموزانی هست که در سطوح بالاتر از متوسط هستند). میتونید یک کتاب بخونید یا میتونید از من کمک بگیرید. یادتون باشه که نیاز ندارید تمام جزئیات و ریزه کاری ها رو در یک جلسه یاد بگیرید. کاملا طبیعی است که زمان ببره تا این دانه خوب شاخ و برگ بگیره.
  • اگر دوست ندارید کتابهای گرامر بخونید و یا تمرین های گرامر رو حل کنید ، هیچ مشکلی نیست. فقط باید حواستون جمع باشه تا خودتون بتونید از مطالبی که میخونید و میشنوید قوانین رو متوجه بشید.
  • اگر هم که مطالعه ی قوانین گرامر رو دوست دارید، یا دوست دارید تمرین های گرامر رو حل کنید که خوب این کارو انجام بدید، اما یادتون باشه که مطالعه ی قوانین گرامر بهتون کمک نمیکنه که بتونید روان تر صحبت کنید یا بهتر از زبان استفاده کنید، شما تقریبا مثل کسی میشید که یک کتاب به نام "چگونه بسکتبال بازی کنیم؟" خوانده و میخواد بسکتبال بازی کنه. فراموش نکنید که تا خودتون وارد بازی نشید، پیشرفت نمیکنید. یه راهنمایی کوچک میتونه این باشه که بعد از مطالعه ی قوانین و انجام اون تمرین هایی که دوست دارید، چندتا مثال یا جمله راجع به خودتون بزنید که در مثال هاتون از قوانینی که یاد گرفتید هم استفاده کنید.
  •  تقریبا داشت یادم میرفت، حتما سعی کنید افعال بی قاعده ی انگلیسی رو یاد بگیرید. اما طبق حروف الفبا اونا رو حفظ نکنید بلکه اونایی که هم وزن هستند رو با هم حفظ کنید. مثلا ببینید این افعال هم وزن هستند:

brought

brought

bring

caught

caught

catch

fought

fought

fight

sought

sought

seek

taught

taught

teach

thought

thought

think

bought

bought

buy

begun

began  

Begin

rung

rang

ring

shrunk

shrank

shrink

sung

sang

sing

sunk

sank

sink

sprung

sprang

spring

swum

swam

Swim

drunk

drank

drink

 

         می بینید که اینا هم ریتم بهتری دارند هم اگه اینارو باهم حفظ کنید راحت تر تو ذهنتون میمونه، اگه خودتون باقی افعال رو نگاه کنید میبینید که باز میتونید دسته بندی های جدیدی ایجاد کنید .

 

  • حالا برای جمع بندی دوست دارم که نتایج یک تحقیق که درباره آموزش و یادگیری گرامر انجام شده رو با شما در میون بذارم. تحقیقی که چیزهای جالبی رو به ما یاد خواهد داد. ادامه ی مطلب بیشتر ترجمه ی یک مقاله است که نظرات خودم رو در پرانتز براتون نوشتم.
  • حدود یک قرن تحقیق نشون داد که درسهای سنتی گرامر – ساعتهای صرف شده برای رسم شکل و نمودار و آنالیز جمله ها و حفظ کردن نقش کلمات در جملات – هیچ کمکی به بهتر شدن دانش آموزان نمیکنه، بلکه ممکن است که مانع پیشرفتشون بشه. درسته، یادگیری دستور زبان ضروری است ، اما نه به این روش. ( اگر یادتون باشه ما هم این سیستم رو برای یادگیری دستور زبان فارسی داشتیم، اما چقدر از اون قوانین رو الان بلدیم؟ چقدر اون قوانین امروز به کمک ما میان؟ )
  • این تحقیقات که در سال های 1984 و 2007 و 2012 با بیشتر از 250 مطالعه انجام شده، همه همین نتیجه رو نشون میدن، برای دانش آموزان در تمام سنین، از دبستان تا دانشگاه. برای مثال، یک تحقیق بین سه گروه دانش آموز کلاس نهم تا یازدهم انجام شد. یک گروه درسهای سنتی گرامر رو داشتند، گروه دوم گرامر رو با شیوه ای جدید یاد گرفتند و گروه سوم هیچ آموزشی برای گرامر نداشتند و فقط بیشتر از اون دو گروه ادبیات خوندند و رایتینگ داشتند (ورودی قابل فهم بیشتری داشتند) . نتایج هیچ تغییر قابل ملاحظه ای رو بین این سه گروه نشون نداد. به جز اینکه اون دو گروه که مطالعه ی گرامر داشتند از انگلیسی بیزار و متنفر شده بودند.

(آیا کلاس زبان فارسی در مدرسه یا دانشگاه یادتون هست؟ دوسش داشتید اون کلاس رو؟)

 

  •  خلاصه اینکه توجه بیش از حد به گرامر باعث میشه که همیشه ترس از اشتباه کردن داشتن باشیم و به همین دلیل بترسیم و ننویسیم. بترسیم و نتونیم صحبت کنیم و خلاصه از زبان انگلیسی یه موجود ترسناک درست کنیم که هرجور بخوایم ازش استفاده کنیم ممکنه اشتباه کنیم . شما اگر در یک محیط بدون استرس یادگیری داشته باشید بیشترین بازده رو دارید. خودتون هم نباید به خودتون استرس بدید، بدونید که اشتباه کردن جزئی جدا نشدنی از یادگیری هست. من بعنوان مدرس زبان اشتباه میکنم اما مدرس های زبانی که در آمریکا هم در حال تدریس هستند اشتباه میکنند ، همه ی آدما اشتباه میکنند چون یادگیری همیشگی است و اشتباه جزئی از یادگیریست. اشتباهات ما دوست ما هستند که کمک میکنند تا ما بهتر شیم.

یادتون نره که نظراتتون رو هم برام بنویسید.

به امید موفقیت همه اونایی که برای رسیدن به هدفشون تلاش میکنند .

خوانندگان ارسال نظر در

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما با تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود
شرایط و وضعیت.

تماس با ما

 

ایمیل : این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید                   همراه :09360320088   
   آموزش زبان انگلیسی09360320088