آموزش زبان انگلیسی

راه درست و غلط یادگیری یک زبان خارجی

راه درست و غلط  یادگیری یک زبان خارجی

در خصوص این مطلب یک فیلم آموزشی و یک مقاله ی انگلیسی The wrong and right way هم وجود دارد.

آموزش زبان انگلیسی

این مطلب توسط زبانشناس بزرگ "استفن کِرَشِن"  استاد سابق داشگاه کالیفرنیای جنوبی و فعال و محقق در زمینه ی زبان شناسی، در پاسخ به مقاله ای که توسط "آندرو الی" منتشر شده بود ، نوشته شده است. آندرو الی پیشنهاد کرده بود زبان آموزان زبانهای خارجی میبایست مثل سربازان اردوگاههای آموزشی ارتش تلاش کنند و خیلی شدید گرامر بخونند، هر روز لغت حفظ کنند و خودشون رو مجبور کنند ( یا توسط مدرس مجبور بشوند) به حرف زدن. این اردوگاه مخوف ، خودش میگه که، باعث شده تا بتواند در یادگیریه چند زبان موفق باشد، و الان میتونه روسی و فرانسه رو روان صحبت کنه، و میتونه به چینی و قزاقستانی هم صحبت کنه.

بیشتر ما که سعی کردیم یک زبان رو با همچین روشی یاد بگیریم ، با مطالعه ی زیاد گرامر و حفظ لغت، با متد پیشنهادی ایشون مخالف خواهیم بود، (چون میدونیم جواب نمیده) و همچنین تمام تحقیقات هم عکس اظهارات ایشون را اثبات میکنند. (حداقل 3 سال دبیرستان+ زبان دانشگاه به این مدل بوده، و جوابی که ازش گرفتیم تقریبا 0 بوده)

نتایج تحقیقاتی که طی چند ده سال اخیر توسط محققین مختلفی انجام شده و در مجلات علمی هم منتشر شده، دیدگاه اکثریت ما رو تصدیق میکند: که ما یک زبان را با سخت مطالعه کردن و حفظ کردن همه چی یا با صحبت کردن، یاد نمیگیریم. بلکه، ما زبان را وقتی میفهمیم و یاد میگیریم که بفهمیم مردم به ما چه میگویند، بفهمیم چی میخونیم، و وقتی که "ورودی قابل فهم داشته باشیم" ( از طریق لیسنینگ و ریدینگ). همینطور که از طریق خواندن و شنیدن ورودی قابل فهم داریم، گرامر و لغات زبان جدید رو کسب یا جذب میکنیم. ( که عمیق تر از یادگیری سطحی یا حفظ کردن است).

 

مطالعات بارها و بارها ثابت کرده که، مطالعه ی زیاد دستور زبان و حفظ لغت خیلی کم ارزشند. زبان آموزان در کلاسهایی که به مقدار زیاد  ورودی قابل فهم دارند، ( مثل متد TPRS ) بصورت مداوم در تستهایی که مهارت های برقراری ارتباط سنجیده میشود از زبان آموزانی که با متدهای استوار بر پایه ی مطالعه ی گرامر آموزش دیده اند موفق تر بوده اند. و معمولا هم حتی در تستهای گرامر موفق تر بودند. این زبان آموزها قوانین دستوری زبان و لغات زبان را بصورت طبیعی کسب کرده اند، و به همین دلیل میتوانند در موقعیت های واقعی به راحتی ازش استفاده کنند. این زبان آموزان حتی شانس خیلی بیشتری دارند که به یادگیری زبان خارجی شون ادامه بدهند. ( چون ازش لذت میبرند).

 

گرامر:

پیچیدگی سیستم قوانین دستور زبان برای یادگیری، باعث میشه که امکان آموزش و یادگیریش خیلی بعید باشه. زبان شناسان حتی تمام قوانین هیچ زبانی رو نتوانستن بصورت کامل بیان کنند، و قوانینی که بیان شده معمولا تعداد زیادی استثناء دارند.

اما حتی پیچیده ترین قوانین هم قابلیت اکتساب یا جذب شدن را از طریق ورودی قابل فهم، بویژه ریدینگ دارا هستند. یه مثال از این تحقیقات این بود که انگلیسی زبان هایی که زبان اسپانیایی رو بعنوان زبان دوم استفاده میکردن، برای استفاده از سابجانکتیو اسپانیایی مورد تست قرار گرفتند ( که قانون خیلی سختی در زبان اسپانیایی به حساب می آید). محققین عوامل متعددی رو بررسی کردند تا عامل اصلی موفقیت زبان آموزان را متوجه بشوند. مثلا سالهای اقامت در اسپانیا یا کشورهای اسپانیایی زبان، مقدار کلاسهایی که در خصوص یادگیری این موضوع داشته اند، و مقدار مطالعه ای که هر کس به زبان اسپانیایی داشته ( غیر از کتابهای آموزش زبان و گرامر) . دلیل شاخص موفقیت، مطالعه به زبان اسپانیایی بود.

 

واژگان:

تحقیقات ثبت شده ی بسیاری نشون میده که دایره لغت به مقدار خیلی زیادی از طریق ورودی قابل فهم بدست میآد، بویژه از طریق ریدینگ، و این موضوع چه در زبان مادری و چه در یادگیری زبان های خارجی صدق میکنه. زبان آموزان زبان های جدید لغات بیشماری رو یاد میگیرند، و این خیلی بعید به نظر میرسه که از طریق حفظ تک تک اون لغات موفق به این کار شده باشند. در یک تحقیق اینطور گزارش شد که زبان آموزهایی که زبان اسپانیایی رو بعنوان زبان دوم استفاده میکردند و علاقه ی شدیدی به مطالعه به زبان اسپانیایی داشتند ( و یه عالم کتاب اسپانیایی میخوندند) از دایره ی لغات بزرگتری نسبت به اسپانیایی زبان هایی که زیاد مطالعه نداشتند، برخوردار بودند.

 آموزش زبان انگلیسی

صحبت کردن اجباری

آیا باید زبان آموزها، به توصیه ی "الی" خودشون رو مجبور کنند که صحبت کنند؟ تحقیقات به ما نشون میده که در سطوح اولیه  زبان آموزان خیلی موفق ، مقدار قابل توجهی "دوره ی سکوت" رو تجربه میکنند.  دوره ای که خیلی کم  یا اصلا هیچی به اون زبان نه حرف  میزنند و نه مینویسند. دوره ی سکوت برای بچه هایی که میخواهند زبان دوم را یاد بگیرند، تقریبا جهانی است، و حتی جوامعی وجود دارد که زبان دوم رو باید از طریق گذراندن " دوره ی سکوت یاد بگیرند" . حتی دوره های موفق بر پایه ی "ورودی قابل فهم" زبان آموزها رو مجبور به صحبت کردن نمیکنند.

مجبور کردن زبان آموزان به حرف زدن، قبل ازینکه آماده باشند،نه تنها باعث اذیت شدنشون میشه، بلکه هیچ کمکی به یادگیری زبان نمیکنه. صحبت کردن (Speaking) باعث یادگیریه زبان نمیشه، بلکه توانایی صحبت کردن ، نتیجه ی داشتن ورودی قابل فهم است.

 

ورودی قابل فهم در تمام سطوح

"اندرو الی" در یادگیری و اکتساب زبان های خارجی کارش عالی بوده ، و خودش این موضوع رو مدیون تجاربی که در زمان اقامت در کشورهای روسیه، قزاقستان، فرانسه و چین در بین سالیان از طریق مطالعاتی که داشته ، ( روزنامه ها یا کتابهای اون کشورها) ، فیلم هایی که دیده ( به زبان اون کشورها) و همینطور مکالمات بیشمار دوستانه ای که با دیگران داشته، میداند. بعبارت دیگه او این زبان ها رو بدلیل داشتن ورودی قابل فهم یاد گرفته.

تمام تحقیقات حال حاضر جهان نشان میده که ، ورودی قابل فهم راهیست که ما در تمام سطوح با استفاده ازش زبان رو یاد میگیریم. و اون اردو گاه نظامی ای که اندرو الی توصیه کرده نه مفید و نه نیاز است.

خوانندگان ارسال نظر در

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما با تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود
شرایط و وضعیت.

مردم در این گفتگو

تماس با ما

 

ایمیل : این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید                   همراه :09360320088   
   آموزش زبان انگلیسی09360320088